Zde na linux.helltracker.cz si můžete stáhnout Linux Ubuntu. Ke stažení jsou distribuce Linux Ubuntu ve verzích 18.04. - Bionic Beaver / Bionický Bobr, 16.04. - Xenial Xerus / Přátelská Veverka, 14.04. - Trusty Tahr / Věrný Kozel, 12.04. - Precise Pangolin / Precizní Luskoun. Všechny verze jsou k dispozici pro platformu SERVER amd64 i DESKTOP amd64 (PC - domácí počítač, Laptop - notebook/netbook) Zde nejsou a nebudou žádná klikátka. Jděte prosím se svým Windows do facebooku... anebo naopak.

Linux na Helltracker.cz

Off Topic:
- Co je to Hardware ?
- Ta část počítače do které můžete kopnout, když přestane fungovat software.

On Topic:
U nás si můžete stáhnout Linux Ubuntu, vhodný pro Linuxové začátečníky i pokročilé.

Jesli/Až se sem jednou vrátíte, již budete vědět kdo jste Vy a kdo jsme my. A my také. A budeme navzájem vědět, co se sebou. Ubuntu = 'Jsem tím čím jsem, kvůli tomu, kdo jsme všichni'.

Ubuntu 

- stažení (download)

verze pro servery

verze pro desktopy
(domácí počítače a laptopy)

verze pro servery

verze pro desktopy
(domácí počítače a laptopy)

verze pro servery

verze pro desktopy
(domácí počítače a laptopy)

verze pro servery

verze pro desktopy
(domácí počítače a laptopy)

magnetmagnetmagnetmagnetmagnetmagnetmagnetmagnet
torrenttorrenttorrenttorrenttorrenttorrenttorrenttorrent
directdirectdirectdirectdirectdirectdirectdirect

Nejrychlejší stažení je pomocí magnetu, stažení a přidání torrentu vás na startu mírně zdrží, direct stažení má limit sdílených 30Mbps.

Ubuntu-Budgie 

- stažení (download). Ubuntu-Budgie neexistuje ve verzi pro server.

verze pro servery

verze pro desktopy
(domácí počítače a laptopy)

magnetmagnet
torrenttorrent
directdirect

Nejrychlejší stažení je pomocí magnetu, stažení a přidání torrentu vás na startu mírně zdrží, direct stažení má limit sdílených 30Mbps.
Známé problémy jednotlivých distribucí

Kterou z verzí Ubuntu si mám stáhnout

Kterou z možností pro stažení Ubuntu si mám vybrat

Proč bych měl instalovat Ubuntu, když jsem spokojen se svými Windows

Jak nainstaluji Ubuntu na svůj počítač

Sakra! Co je vlastně to Ubuntu a ten Linux?

 >>>   Známé problémy jednotlivých distribucí

Distribuce je příliš stará (podpora byla ukončena)

Nejdůležitějším problémem libovolné distribuce je ukončená podpora. V době psaní tohoto textu je již podpora ukončena pro Ubuntu 12.04.5 LTS - Precise Pangolin (Precizní Luskoun). To neznamená, že by tento Operační Systém nefungoval, ale že již nevycházejí bezpečnostní aktualizace a že tvůrci programů již pro tuto verzi Ubuntu nevyvíjejí nové programy a "nezáplatují" chyby a bezpečnostní díry v již existujících programech, fungujících pod touto verzí. Veliké množství programů (desetitisíce) je však nadále vyvíjeno pro novější distribuce a jsou tedy stále aktuální.

Obecně se důrazně nedoporučuje takovou verzi používat, zvláště ne začátečníkům s Linuxem. Na druhou stranu odborníci vědí co dělají, a proto jsou takovéto distribuce stále dostupné pro stažení (download) nejen zde, ale i na oficiálních stránkách, jako ubuntu.com či ubuntu.cz. Kupříkladu vývojáři nových verzí Ubuntu si chodí do těchto starých verzí pro programové rutiny, které upraví (modernizují) a využijí v nových verzích

Distribuce je příliš nová

Nové verze Ubuntu LTS vhodné pro široké publikum vycházejí vždy v sudém roce v dubnu. Odtud také pochází číselné značení verzí. Vidíme-li kupříkladu název "Ubuntu 18.04.1 LTS - Bionic Beaver", můžeme si jej rozložit takto:Velmi nová verze je lákadlem. Může však přinést i problémy. Okolo Linuxu i jednotlivých programů, které na linuxových distribucích fungují, pracují samostatné (nezávislé) komunity vývojářů. Ta či ona komunita nemusí mít hotovou svou verzi programu, která spolehlivě funguje i na právě vyšlé distribuci Ubuntu. Příliš nová verze nemusí být podporována programy, na které jste zvyklí, nebo což je horší, které bezvýhradně potřebujete k životu.
To je i případ verze Ubuntu 18.04.1 LTS - Bionic Beaver - server amd64. U této verze jsem osobně odhalil:

 >>>   Kterou z verzí Ubuntu si mám stáhnout

Jelikož tento text čtete, existuje pro Vás jediná možnost: "Ubuntu 18.04. LTS - Bionic Beaver" - neboli první položka v tabulce, verze pro desktop.
Odnož ve druhé tabulce: "Ubuntu-Budgie 18.04. LTS - Bionic Beaver", verze pro desktop - je novinka letošního roku. Pokud si rádi kdeco jednoduše či složitě v operáku nastavujete, jako barvičky, pozadí, hlavičky oken, panely (horní-dolní-boční schovávací-víceřádkové), ... pak toto je verze právě pro vás. Osobně jsem na něm letos skončil, jen jsem jej doplnil o Ubuntu-Studio, obsahující spoustu nástrojů na grafiku, video, audio a vysílání.

Možná ale nejste úplný začátečník a tento text čtete jen ze zvědavosti, či 'pro jistotu', z čehož Vás ale určitě nepodezříváme. Obecný problém výběru linuxové distribuce stojí na základním faktu, a sice že k dnešku existuje přibližně 75000 (ano sedmdesátpět tisíc), různých distribucí. Vy jste zkušený či nezkušený. Jste mladý či starý. Jste aktivní či konzument. Máte programátorské znalosti či umíte max. zapnout počítač. Váš stroj je stará klika či hypersuper za 100 klacků či střední třída. Atd.

Pokud máte skutečně superstarý stroj, na kterém nedokáže jet Ubuntu 16, pak si vyhledejte na internetu stránky od distribuce "Linux Mint". Ten je osekán od všeho, co by mohlo brzdit, nikoliv ovšem na úkor bezpečnosti, jak to udělal Google s Androidem pro vaše mobily a tablety.

Všem ostatním by v pohodě měla fungovat nejnovější verze, která je uvedena v tabulce. V tuto chvíli je opět jasnou volbou "Ubuntu 18.04. LTS - Bionic Beaver" ve verzi pro desktop.
Ve verzi pro server již volba "Ubuntu 18.04. LTS - Bionic Beaver" není tak jasná. Budete se muset poctivě informovat na dalších stránkách internetu, zda je pro Vás vhodná, anebo to vyzkoušet a uvidíte. Obecně se na servery nasazují až verze s vyššími koncovými čísly. Alespoň tedy s koncovým číslem 3 ... a výše.

Třeba vám pomůže toto konstatování: (autor stránky píše 7.8.2018) "Zatímco na všech noteboocích a PC, které mám doma, fičí o poznání rychlejší Operační Systém Bionic Beaver, na serverech Helltrackeru jede ještě Xenial Xerus, tedy verze 16.04.05.". Důvody pro takovýto 'mix' jsou uvedeny v sekci   >>> Známé problémy jednotlivých distribucí (výše).

Jste-li však fandou toho nejnovějšího z oblasti Linux Ubuntu, pak na vlastní riziko můžete zkoušet "denní sestavení" nejnovějšího Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) Daily Build stažením ze serveru Canonicalu.

 >>>   Kterou z možností pro stažení Ubuntu si mám vybrat

Posoudit musíte sami, zda je pro vás vhodná volba pro stahování:

Pokud vůbec netušíte co je torrent, pak již dál nemusíte číst a klikněte v prvním levém bloku tabulky na direct ve sloupečku verze pro desktopy.

Magnet

(Magnet Link)
Pokud máte vhodně nastavený operační systém, pak jediným kliknutím na položku magnet se spustí stahování.

Kliknutí na magnet automaticky otevře vašeho Bittorrent klienta (např. uTorrent, qBittorrent, Deluge, Azureus...). Jestliže v něm máte nastaveno, aby nevyhazoval žádná další okna a začal stahovat, pak nebude vyhazovat žádná další okna a začne stahovat. Stahuje se pak do nějaké složky, která je určena v nastavení Bittorrent klienta. Nejčastěji to je na Windows složka Document and Settings\Stažené, v Linuxu home/uživatel/Stažené.
Stahování probíhá za využití sítě Bittorrent, což je popsáno hned v následujícím odstavci s názvem Torrent.

Příklad: Takto vypadá stahování Ubuntu v mém operačním systému Ubuntu 18.04.1, za použití magnetu, prohlížeče Chromium a Bittorrent klienta qBittorrent.
(Pozn.:Obrázky lze rozkliknout. Vhodným nastavením se dá přeskočit krok 2 i 3; hledejte zatržítka na screenech.)

Chci stáhnout nejnovější verzi Ubuntu pro můj notebook:
Klikněte na Magnet link.
Najedu myší na magnet. Vyjede krátký nápovědný text v černém poli. Úplně dole na spodním okraji obrázku mi prohlížeč Chromium vypisuje, na co mířím myší.
Kliknu na magnet link:

Potvrďte, že chcete provést akci.
Prohlížeč Chromium se mne zeptá, zda chci tento magnet link otevřít v 'přidružené aplikaci', tedy v qBittorrentu.
Po potvrzení mi prohlížeč zavolá qBittorrent a předá mu magnet link:
Určete kam se má Vaše Ubuntu stáhnout a potvrďte.
V qBittorrentu si mohu vybrat kam se mi má Ubuntu uložit, potvrdím kliknutím na OK a...
... a stahuji...

... a stahujte :-)


Torrent

Stahování za pomoci torrentu je velice podobné stahování popsanému o odstavec výše. Liší se v pomalejším startu stahování, ale ne nijak razantně. Zatímco magnet je jen krátký textový 'link', obsahující často jen HASH, torrent je malinký soubor, který obsahuje další údaje o stahovaném souboru a také obsahuje trackery, které se používají pro navázání spojení s ostatními lidmi, respektive s jejich Bittorrent klienty. Soubor torrent si musíte stáhnout k sobě do počítače a pak jej spustit v Bittorrent klientu, na rozdíl od magnet linku, který se nikam neukládá. Takže to je ono výše zmiňované zdržení na startu. Průběh stahování je pak už stejný (i stejně rychlý).

Největší výhodou stahování v Bittorrent sítích je veliké množství zdrojů, které vám odesílají data, což dokáže dokonale vytížit vaši linku. Stahujete tedy plnou rychlostí a zároveň nezatěžujete servery Helltrackeru, hlavně jeho připojení do sítě internet, které má také rychlostní limity, stejně jako Vaše síť doma.

Příklad: Takto vypadá stahování Ubuntu v mém operačním systému Ubuntu 18.04.1, za použití torrentu, prohlížeče Chromium a Bittorrent klienta qBittorrent.
(Pozn.:Obrázky lze rozkliknout. Vhodným nastavením se dá přeskočit krok 2 a 3 (v nastavení prohlížeče) a krok 4 (v nastavení Bittorrent klienta))

Chci stáhnout nejnovější verzi Ubuntu pro můj notebook:
Klikněte na link Torrent.
Najedu myší na torrent. Vyjede krátký nápovědný text v černém poli. Úplně dole na spodním okraji obrázku mi prohlížeč Chromium vypisuje, na co mířím myší a co tedy případně budu stahovat.
Kliknu na torrent:

Uložte Torrent soubor.
Prohlížeč Chromium se mne zeptá, kam chci tento torrent soubor uložit. Možná máte prohlížeč nastaven, aby vše ukládal do Vámi vybrané složky; pak se prohlížeč na nic neptá a kliknutí na položku torrent způsobí rovnou uložení souboru na váš disk.
4 způsoby jak spustit torrent:
1. z Chromia2. z Chromia
Otevřte Torrent soubor z prohlížeče levým myšítkem.Otevřte Torrent soubor z prohlížeče pravým myšítkem.
3. z Nautila/průzkumníka4. z qBittorrentu
Otevřte Torrent soubor z Nautila (Linux) či Průzkumníka (Win) levým dvojklikem či pravým klikem a výběrem z kontextového menu. Otevřte Torrent soubor z qBittorrentu klikem na +, nebo přes menu.
1. Klik levým myšítkem otevře torrent soubor ve Vašem klientu.
2. Klik na šipku otevře menu, kde zvolíte akci.
3. V Nautilu/Průzkumníku dvojklik levým na torrent soubor, anebo klik pravým a vybrat, co dál.
4. V každém klientu vlevo nahoře je tlačítko anebo menu, které umožní přidat torrent soubory.
Následně se otevře klient qBittorrent:

Určete kam se má Vaše Ubuntu stáhnout a potvrďte.
V qBittorrentu si mohu vybrat kam se mi má Ubuntu uložit, potvrdím kliknutím na OK a...
... a stahuji...

... a stahujte :-)


Direct

(Přímé stažení)
Direct, neboli 'Přímé stahování' je stahování ze serveru. Princip je stejný, jako třeba na Uložto.cz. Na serveru jsou umístěny přímo ISO archivy s jednotlivými distribucemi Ubuntu. Klikem na link direct se Vám spustí přímé stahování ze serveru Helltracker.cz na váš harddisk.

Tento způsob stahování je pro laiky nejjednodušší, a tak klikají zběsile na všechny directy a zatěžují linku serveru, přestože přes torrent či magnet by měli staženo několikanásobně rychleji. Direct stahování je nejjednodušší, ale také nejpomalejší a nejnáchylnější k chybám. Je to jen berlička pro hloupé. Jen proto tady je, neb i hloupí chtějí žít.

Žádnému serveru se takové srandičky nelíbí. Proto je DIRECT stažení perzekuováno na Helltrackeru na 30 Mbps, je to sdílené pásmo. Takže kdokoliv cokoliv z libovolných stránek Helltrackeru stahuje, dělí se o linku s ostatními. 99% linky je věnováno na browsing a doplňky.
Je to vaše volba, varováni jste byli.

 >>>   Proč bych měl instalovat Ubuntu, když jsem spokojen se svými Windows

Když nechcete Linux, nechejte si Windows.

... atd.

Již brzy bude zpracován článek v naší veřejné WIKi, pak sem dáme link.

 >>>   Jak nainstaluji Ubuntu na svůj počítačJiž brzy bude zpracován článek v naší veřejné WIKi, pak sem dáme link.

 >>>   Sakra! Co je vlastně to Ubuntu a ten Linux?

  Když se Bill narodil, existovaly počítače sálovéhu typu, fungující na děrné štítky, později na magnetické pásky (magnetofonové pásky). Počítače ještě vážily několik stovek kilogramů, a fičely na Operačním Systému UNIX. Cena UNIX-u byla stejně monstrózní, jako ony počítače. Za jeden OS UNIX jste zaplatili jako za tři rodinné domy.
  Léta běžela a počítače se zmenšovaly; cena UNIX-u nikoliv. V 80. letech se začaly šířit mikropočítače. Tehdy se jim říkalo HC, neboli Home Computer, česky tedy Domácí počítač. Do nich se UNIX nevešel, a tak se tyto HC osazovaly vlastním, častěji však žádným operákem. Levnější bylo řešit vše hardwarově, neboli elektronikou.
  Léta opět běžela a s příchodem PC = Personal Computer = Osobní Počítač, přišla i větší RAM a lepší záznamové možnosti - diskety. V této době již Billík vykrádal softwarové firmy a stavěl z nich svůj DOS = Data Operating System, což se po pár letech zvrtlo a začal tvořit Windows = Grafická verze DOS-u. Co neukradl, doprogramoval. Vršil balast na balast, občas to protkal užitečnou funkcí a hlavně agresivně protloukal Windows, jako základní a nepostradatelnou komponentu počítačů, což dělá dodnes.

  Není od věci poznamenat, že tato praktika je u nás nezákonná a nejen u nás. Je tomu tak ve většině civilizovaných zemí, vztahují se na ni jak zákony antimonopolní, tak i zákon na ochranu spotřebitele. Nelze nutit kupujícího, aby nuceně kupoval nesouvisející výrobky. Chromebook s OS Chrome je odlišný. Tento PC je stavěn jen pro OS Chrome. Klasické PC ovšem zvládá jakýkoliv OS, proto je přibalený Windows protizákonný = nelegální.

  Inu přišel čas a našel se týpek jménem Linus Torvald. Ten vzal prošlý patent pricipu UNIX-u a od prvního písmene jej napsal znovu pod zcela volnou licencí a vypustil jej do světa. Pochopitelně se okomžitě našli příznivci a pomocníci a rozjela se nejobsáhlejší programátorská činnost v prozatimních lidských dějinách.
  Jméno původce 'Linus' ve spojení s názvem původního OS 'UNIX' vybrala vývojářská komunita jako nejvhodnější název pro nový OS, a tak se objevil 'LINUX'.

  Linux je jádro operačního systému. Nad ním jede programová mezivrstva, zajišťující spolupráci mezi jádrem Linuxu a Grafickou tváří Linuxu, tedy 'distribucí'.
  Ubuntu (a jeho odnože jako Kubuntu, Lubuntu...) je distribucí. Jede nad standardním linuxem jako uživatelské rozhraní, tedy ubuntu je to, co vidíme na monitoru, Linux je jádro ve strojovém kódu, které dělá skutečnou práci, podle požadavků přicházejících od uživatele, přicházejících prostřednictvím GUI (GUI = Graphics User Interface = Grafické Uživatelské Rozhraní).

  Linux a distribuce jsou distribuovány zdarma a legálně.
  Windows je distribuován za peníze a ...

Již brzy bude zpracován článek v naší veřejné WIKi, pak sem dáme link.Zde nejsou a nebudou žádná klikátka. Jděte prosím se svým Windows do Facebooku... anebo opačně...
Počet návštěv: 2290

Linux na Helltrackeru :: Pagegen: 0.076566 seckund